Çaykur yeşilçayda çeşitlendirmeye gidiyor


yeşil çayÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, tablet yeşil çay, yeşil çay içeceği ve yeşil çay pudrası geliştirme çalışmaları yürütüldüğünü bildirdi.

Yüce, yaptığı yazılı açıklamada, kurumun tarihinde ilk kez yeşil çayda farklı ürünler geliştirilmesi için bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.
     Hedefi Türk yeşil çayının kalitesinin artırılması ve yeni ürünlerin geliştirilmesi olan projenin temel amacının, yeşil çayın tüketimini yaygınlaştırmak ve ekonomik değerini artırmak olduğunu vurgulayan Yüce, bilimsel ve teknolojik çalışmalarla yeşil çay bazlı yeni alternatif ürünler geliştirilmesi, ürünlerin raf ömrünün uzatılmasının hedeflendiğini ifade etti.
     Çalışmayla ayrıca yeşil çayın biyoaktif özelliklerinin belirlenmesinin de amaçlandığını bildiren Yüce, şunları kaydetti:
     ''Bu projeyle dünya piyasasındaki ihtiyaçlar ve tüketim alışkanlıkları dikkate alınarak yeşil çay bazlı katma değeri yüksek alternatif ürünler geliştirilecektir. Bu bağlamda projede tablet yeşil çay, yeşil çay içeceği ve yeşil çay pudrası geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. TÜBİTAK tarafından kabul gören bu proje sonucunda kurumumuz ve TÜBİTAK işbirliğiyle proje çalışmaları devam ediyor.''

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !