Gürcülerden Çaykur'a inceleme


çayGürcistan hükümetinin çay konusundaki 2 uzmanı Çaykur'un davetlisi olarak geldikleri Rize'de, kurumun teknolojisi ile çalışma şartlarına hayran kaldılar.

BAYRAM ALİ KAVALCI ; Gürcistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Çay, Subtropikal Kültürler ve Çay Sanayisi Enstitüsü Müdürü Temur Revişvili ile Müdür Yardımcısı Tariyel Mamulasehvili, Çaykur’un davetlisi olarak geldikleri Rize’de çayla ilgili inceleme ve görüş alışverişinde bulundular. Çaykur ve Türk Çayı ile ilgili bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Genel Müdür Ekrem Yüce’nin misafiri olarak Rize’de bulunan Revişvili ile Mamulasehvili; Çaykur Araştırma Enstitüsü, 100 yıl Paketleme Fabrikası, Cumhuriyet Çay Fabrikası ve Hemşin Organik Çay fabrikalarını gezdiler. Türk çayının en son teknolojik donanım ile üretim yapmasından etkilendiklerini dile getiren Gürcistanlı misafir çay sanayisi müdürü ve yardımcısı; Çaykur’u sürekli izlediklerini belirterek, “Özellikle son birkaç yıldır Sayın Genel Müdür Ekrem Yüce’nin farklı ve yeni ürünleriyle Çaykur’a her sahada büyük değişimler yaşattığını izliyoruz. Çay üreten komşu ülke olarak bu başarısından dolayı Genel Müdür Yüce’yi kutluyoruz. Çaydaki bu hızlı değişim, bilgi ve tecrübeleri alarak ülkemizde de hayata geçirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce de karşılıklı bilgi alışverişi yapmaya her zaman hazır olduklarını kaydederek, “Sayın Temur ve Sayın Tariyel; çay sanayinde ülkelerinde otorite olan, topraktan, çay bitkisine, yaş çayın üretiminden işlenmesine ve tüketimine kadar yıllardır akademik çalışmalarla ülkelerinde isim yapmış başarılı yöneticilerdir. Gürcistan hükümetinin bu önemli iki enstitü müdürünü, davet ederek; çayın geleceğine yönelik bizzat bir kaç gün sahada çalışıp, kendilerinden önemli bilgiler elde etmiş olduk. Tabi onlar da teşekkülümüzün her sahadaki çalışmaları ile ilgili yeniliklerimizden bir hayli etkilendiler. Bu bilgi paylaşımına çayımızın geleceği ve başarısı adına karşılıklı devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !