Rize'de Kurban Bayramı hazırlıkları sürüyor


kurbanRize'de yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban hizmetleri konusunda yapılacak çalışmalarla ilgili olarak toplantı yapıldı.

Rize Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Vali Yardımcısı Mehmet Türk başkanlığında yapılan İl Kurban Hizmetleri Komisyonu toplantısında bazı kararlar alındığı belirtildi.      Taşlıdere mahallesinde Rize Belediyesi tarafından oluşturulan ve kişilere tahsis edilen kurban satış yerindeki bölümlerde insan ve çevre sağlığı, güvenliği ile hayvan haklarının gözetilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, kurban satış yerine gelen hayvanların kulak küpelerinin ve pasaportlarının Tarım İl Müdürlüğü elamanlarınca incelenmesine karar verildiği kaydedildi.
     Merkez ilçede kurban kesim yerlerinin Rikom'a ait Çiftekavak mevkindeki mezbahane, Taşlıdere mahallesinde bulunan Rize Belediye atölyesi ile gerekli şartları taşıyan ve Rize belediyesince izin verilen yıkama yağlama istasyonları ve buna benzer uygun yerlerin olacağı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:
     ''Belirlenen kurban kesim yerleri, dezenfekte edilebilir, dini ve hijyenik şartlara uygun, sosyal ihtiyaçları karşılayacak yerler olmasına dikkat edilecek ve denetlenecektir. Kurban kesim ücretleri de tesislerden yararlanma ücreti büyükbaş hayvanlar için 100 lira, küçükbaş hayvanlar içinse 40 lira olacaktır. Belirlenen yerler dışında ana yol ve caddeler üzerinde, park ve bahçelerde kurban kesilmesini önlemeye yönelik denetimler emniyet ve zabıta ekiplerince yapılacak ve gerekirse ceza uygulanacak.''

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !